Tájékoztató gyógymasszőrök számára

Posted by on 2012. január 19.

Kedves Kollégák!

A Vakbarát Alapítvány “Látássérült gyógymasszőrök a munkaerőpiacon, a hazai gyakorlatban” címmel tájékoztató programot, és a témához kapcsolódó kerekasztal beszélgetést szervez, 2012. január 27-én 13 órától 15 óráig, -szakmai tapasztalattal rendelkező gyógymasszőrök számára. Programunk eredményessége érdekében minél nagyobb létszámban számítunk aktívan dolgozó alkalmazott vagy vállalkozó, céget vagy egyesületet vezető, munkát kereső kollégáink megjelenésére.

A beszélgetés célja, hogy a résztvevő szakemberek megoszthassák egymással szakmai tapasztalataikat és válaszokat kapjanak felmerülő kérdéseikre. A konferencia bárki számára nyitott, a részvétel térítésmentes.
A rendezvény helyszíne: 1042 Budapest, (IV. kerület) , Szent István tér 3 (Farkas Teaház).
A könnyebb tájékozódás érdekében 12:45-től 13:00-ig gyülekezőt szervezünk a hármas metró Újpest-központ végállomásánál a kijárat előtt.
A részvételi szándék jelzése a következő módokon lehetséges:
+36-70-381-00-00, vagy hétköznap 16.00 óra után a +36-1-369-2737 telefon számokon,
vagy a vakbaratalapitvany@gmail.com e-mail címen.

Néhány előzetes gondolat, amelynek felvetése – a látássérült emberek jelen állapot szerinti, munkaerőpiacon való hátrányos helyzetéből fakadóan – a beszélgetés során lehetséges, kívánatos lenne:

  • Az álláslehetőségek felkutatása
  • Szakmai felkészültség
  • Önéletrajz
  • Motivációs levél
  • Állásinterjú

Az álláslehetőségek felkutatása:
Elsődleges feladat lenne létrehozni egy olyan munkacsoportot, amely felkutatja a potenciális munka lehetőségeket, illetve folyamatosan kapcsolatot tart olyan munkáltatókkal, akik örömmel alkalmaznak látássérült szakembereket.

A kezdeményezés alátámasztásaként felhozható érvek:
az állami juttatások egyre kevésbé képesek fedezni a fogyatékos személyek megélhetését és egyre kevesebb a szociális foglalkoztatást végző intézmény. Másrészt az integrációhoz nélkülözhetetlen, hogy a megváltozott munkaképességű ember a társadalom hasznos tagja legyen. A hasznosság első sorban a munkavállalás révén érhető el, melynek során a fogyatékos személy segélyezett, kiszolgáltatott emberből fizetésből élő, adófizető állampolgárrá válik. A fenti változás növeli a csökkent munka képességű munkavállaló önbecsülését, hiszen a munkavállalás folytán nem kell állandóan segélyért folyamodnia.
Fontosnak tartjuk emellett azt a szemlélet formáló hatást, melyet a fogyatékos, ezen belül a súlyos látássérült munkavállalók alkalmazása jelent a gyógymasszázs és frissítő masszázs tevékenység során. E munka folyamán a vak és gyengénlátó kollégák a masszőri munkában segítettből segítővé válnak, a páciensek közérzetét, egészségi állapotát javítják, és személyes példájukkal bizonyítják, hogy a fogyatékos személyek kiváló munka végzésére képesek. Tevékenységükkel népszerűsítik az egészséges életmódot, elősegítik a rekreáció kultúrájának terjesztését.

Szakmai felkészültség:
a vakok egyedülálló masszázs képességükkel szinte verhetetlenek.
A látássérült gyógymasszőrök igen jól képzettek, tapintásuk és kézügyességük igen fejlett. Ennek alapján munkájukat kimagasló színvonalon, általában még a nem fogyatékossággal élő személyeknél is jóval magasabb szinten tudják végezni. Az általunk tervezett tájékoztató ésmunkaválalásra való felkészítés során tehát a habilitáció/rehabilitáció rendkívül sikeres lehet, hiszen a fogyatékos munkavállalók a munkába állást és a kellő munkatapasztalat megszerzését követően igen színvonalas munkavégzésre válnak képessé. Fontosnak látjuk emellett megemlíteni azt is, hogy a masszázs, mint a rekreációs és wellness szolgáltatások fontos eleme, egyre komolyabb piaci igényeket elégít ki, így szolgáltatási tevékenységünkkel bővülő, fejlődő piacra tudunk belépni, így esély nyílik arra, hogy munkavállalóink valóban piaci igényt kielégítő, értelmes és rentábilis munkát végezzenek. Ugyanakkor joggal merülhet fel a kérdés: a látássérültek számára elérhetőek olyan szakmai könyvek, irodalmak, amelyből kellően felkészülhetnek?
Akadály mentesíthető a munkához szükséges eszköz és a környezet?

Önéletrajz:
Egy jól megírt önéletrajz belépőként szolgálhat a megcélzott munkahelyre. Mindjárt a felvételi folyamat legelején maga az önéletrajz minősége dönthet az interjúra való meghívásról.

Motivációs levél:
A kísérőlevél megírása hasznos lehet, ha a munkavállaló szeretne bemutatkozni a leendő munkaadójának. Kiemelheti benne azon sajátos tulajdonságait, amelyeket a munkaadó a munkakör betöltéséhez fontos szempontként megjelölt, illetve azokat is, amelyek további előnyt jelenthetnek az állás elnyeréséhez. A jól megírt önéletrajz azt a benyomást kelti, hogy Ön a legalkalmasabb személy az állás betöltésére, ezért rendkívül fontos a levél stílusa miként van megírva.

Állásinterjú:
Az állásinterjú olyan mint egy kapu, amelyen sikeresen át kell jutnia, hogy az Öné legyen a megpályázott állás.
Ezért különösen fontos az alapos felkészülés.

A kutyás masszőrök elhelyezkedése is külön téma lehet.
Az ő problémájuk speciális, nehéz egyeztetni a látássérült ember és kutyája jogait az ÁNTSZ előírásaival, illetve a betegek jogait, és a munkáltató lehetőségeit pl. a hely adottságai, anyagi helyzet, stb. is figyelembe kell venni a kompromisszumos megoldások megszületéséhez.

További kapcsolódó ötleteket, javaslatokat is szívesen fogadunk a fentieken kívül!

Mindenkit szeretettel várunk!

Vakbarát Alapítvány