Közhasznúsági jelentés a VAKBARÁT Alapítvány 2011. évi tevékenységéről

Posted by on 2012. március 12.

TARTALOM:

1. Bevezetés

A közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI tv. 19. § (3) bekezdése alapján:

2. Közhasznúsági jelentés részei

a) a számviteli beszámoló
b) a költségvetési támogatás felhasználása
c) a vagyon felhasználásával kapcsolatos kimutatás
d) a cél szerinti juttatások kimutatás
e) a központi költségvetési szervtől, az elkülönített állami pénzalaptól, a helyi önkormányzattól, a települési önkormányzatok társulásától és mindezek szerveitől kapott támogatás mértéke;
f) a közhasznú szervezet vezető tisztségviselőinek nyújtott juttatások értéke, illetve összege
g) a közhasznú tevékenységről szóló rövid tartalmi beszámoló

Mellékletek

1. számú melléklet: Számviteli beszámoló
1. Bevezetés

A VAKBARÁT Alapítványt Bárány Erzsébet (3533 Miskolc, Andrássy u. 59/B) alapította a már korábban működő vakbarát klub utódjaként, amely a kuratórium tagok vezetésével alakult meg.
Mivel már hosszú időn át, a bejegyzést megelőzően is közösségi összejöveteleket, szabadidős és kulturális programokat, teadélutánokat szerveztünk, így az alapítvány bejegyzésekor már megalapozott szakmai gyakorlatra és felkészültségre tettünk szert. Nagy tapasztalattal és hozzáértéssel kezdtük el hivatalosan is a munkát. Az alapítványt 2008. november 1-jén jegyezte be a Fővárosi Bíróság.
A látássérültek számára látó emberek bevonásával rendezvényeket, kulturális eseményeket, egészségre nevelő és szemléletformáló programokat, csoporttos szakmai kerekasztal beszélgetéseket, szabadidős foglalkozásokat szerveztünk.
Bírósági bejegyzésünk száma: Pk. 60617/2008.3

Az alapítvány célja:
a társadalom látássérült, hátrányos helyzetű fogyatékos csoportjának, illetve tagjainak támogatása, amely elősegíti mentális állapotuk javulását, társadalmi integrációjukat, illetve reintegrációjukat.

Az alapítvány célja szerinti besorolása: szociális tevékenység

Az alapítvány típusa: közhasznú alapítvány

Az alapítvány tevékenysége:
Képességek fejlesztése, tehetségek gondozása, részképesség zavarok kezelése, oktatási programok kidolgozása,
kulturális, művészeti, sport, kézműves, illetve egyéb mentálhigiéniai és szabadidős programok, táborok szervezése,
nemzetközi programokba való bekapcsolódás, ifjúsági csereprogramok szervezése elsősorban hátrányos helyzetű, látássérült fiatalok számára,
terápiás és rehabilitációs foglalkoztatás szervezése,
munkaerőpiaci integráció és reintegráció elősegítése, munkaalkalmak biztosítása,
laikusok és szakemberek képzése, továbbképzése, tanulmányutak szervezése, külföldi tapasztalatok összegyűjtése és továbbadása,
társadalmi szemléletváltozás elősegítése (filmek, televíziós és rádióműsorok készítésével)
az alapítvány céljainak megvalósítását szolgáló kiadványok megjelentetése (könyv, CD, lap, stb. kiadás)
családi környezet támogatása,
egyéb, az Alapítvány alapcélkitűzéseit támogató  programok megvalósítása,
Az Alapítvány a későbbiekben vagyonának gyarapodása függvényében napközbeni, átmeneti és állandó otthonok létrehozását is tervezi.
2. Közhasznúsági jelentés részei

a) Számviteli beszámoló
A törvény szerint összeállított számviteli beszámolt lásd az 1. számú mellékletben.

b) Költségvetési támogatás felhasználása
A vagyon felhasználásával kapcsolatos kimutatással megegyezően.

c) Vagyon felhasználásával kapcsolatos kimutatás
A 2011-es év két projekt folytatásával kezdődött. A 2010-ben pályázat útján elnyert 700.000 Ft fennmaradó részét szociális ellátásra szoruló fogyatékos személyek részére prevenciós programok szervezésére fordítottuk, életminőségük javítása érdekében. Szintén 2010-ben pályázat útján elnyert 400.000 Ft fennmaradó részéből olyan rendezvénysorozatot szerveztünk és valósítottunk meg, ahol a látássérültek, barátaik és családtagjaik szabadidős, kulturális, illetve hagyományőrző programokon vehettek részt.
Az NCA Közép-magyarországi Regionális Kollégiuma pályázatán, alapítványunk által elnyert 198.000 Ft-ot működési célra használtunk fel.

d) Cél szerinti juttatások kimutatása
Az alapítvány nem adott ilyen juttatást.

e) a központi költségvetési szervtől, az elkülönített állami pénzalaptól, a helyi önkormányzattól, a települési önkormányzatok társulásától és mindezek szerveitől kapott támogatás mértéke
Az NCA Közép-magyarországi Regionális Kollégiuma pályázatán, alapítványunk összesen 198.000 Ft-ot nyert el, melyet 2011.június 1 és szeptember 15 között működési célra használtunk fel. A Pályázat kódja: NCA-KM-11.

f) Közhasznú szervezet vezető tisztségviselőinek nyújtott juttatások értékét, illetve
összege
Nettó 43.541 Ft jutatásban részült az egyik kuratóriumi tag.

g) Közhasznú tevékenységről szóló rövid tartalmi beszámoló

A 2011-es év egy projekt folytatásával kezdődött, melyről az alábbiakat kell tudni. 2010-ben a Fővárosi Önkormányzat által kiírt Egészségügyi és Szociális célú bizottsági keret céltartalékából pályázat útján elnyertünk 700.000 Ft vissza nem térítendő támogatást, melyet szociális ellátásra szoruló fogyatékos személyek részére prevenciós programok szervezésére fordítottunk, életminőségük javítása érdekében.

Ebből az összegből került kifizetésre a januárban lebonyolított jogi tanácsadás és terembérleti díj. Január 24-én hétfőn délután 16-18 óra között tartottunk jogi tanácsadást, egy szakember közreműködésével, akihez fordulhattak a jelenlévők, felmerülő, vagy folyamatban lévő peres ügyeikkel, munkajoggal, ingatlan adásvétellel, örökösödéssel és egyéb jellegű jogikérdésekkel kapcsolatban. Nagy gondot okoz a látássérülteknél az utcai inzultus, bántalmazás és a kiszolgáltatottság is, mely témákat személyekre lebontva külön-külön is megtárgyaltuk.

2010-ben Az ESZA Kht. által kiírt NCA_2010_20110310 kódszámú működési célú nyertes projekt keretében 400.000 Ft vissza nem térítendő támogatást nyertünk, melyet alapítványunk, működési célra használt fel. Az előző évekhez hasonlóan, olyan rendezvénysorozatot szerveztünk és valósítottunk meg, ahol a látássérültek, barátaik és családtagjaik szabadidős, kulturális, illetve hagyományőrző programokon vehettek részt. Így került sor a február 12-én 21 órától hajnalig megtartott mesés valentin napra látássérült fiatalok, párok, egyedülálló személyek, társkeresők és szórakoznivágyók egyaránt jelen voltak és aktívan részt vettek az általunk szervezett és megvalósított játékos, programokban, melyet az alapítvány kuratóriumának elnöke dolgozott ki és navigált. Ízelítő, programunkból: Szerelmes versek hangzottak el, látássérült előadóktól, gyertyafényes falatozás, hang szépségverseny, huncut tombola meglepetésekkel, karaoke, ahol csak szerelmes számok választhatók, éjfélkor gyertyafényes tánc, teljesítsd egy kívánságom- játék, jósda, romantikus zene hajnalig.
A rendezvénnyel kapcsolatos előkészületekben és a tervezett program lebonyolításában két személy segédkezett, akiknek megbízási díjat fizettünk. Ez alkalomra termet béreltünk. Mivel, már évek óta több önkéntes közreműködője van alapítványunknak, így közülük választottunk ki néhány személyt erre a célra.

Az év első három hónapjának minden keddjén, 13-21 óra között ügyfélszolgálati munkatársat alkalmaztunk, aki a látássérülteknek űrlapokat töltött ki, nyomtatott, scannelt, dokumentumokat, számlákat olvasott föl és megmagyarázta azt. Önéletrajz megírásában nyújtott segítséget. Telefonos ügyintézést bonyolított le, valamint a megfelelő helyre irányította az ügyfeleket. Előkészítette és megszervezte az esedékes rendezvényeket, valamint kiküldte a meghívókat az említett célcsoportnak. A munkatárs az ügyfélszolgálati időben kapcsolatot tartott a programra jelentkezőkkel április 16-án este 22 órától reggel 6-ig megrendezésre került a tavaszi bál, amelyen zene, karaoke, tánc és ismerkedéssel egybekötött szórakozás mellett kikapcsolódhattak a vak, gyengélátó fiatalok, barátaikkal, családtagjaikkal együtt.

Április 26-án 9 órától 13 óráig adósság rendező tájékoztatót tartottunk, melyen
olyan tagtársak vettek részt, akiknek hiteltörlesztési gondja van, közüzemi számláit nem fizeti. A témában jártas általunk felkért munkatárs, szakszerű eligazítást nyújtott a látássérülteknek a felmerülő adósságokkal kapcsolatos kérdésekben. Az előadó, megbízási díjban részesült, a teremért bérleti díjat fizettünk.

Május 1-én 15 órától 20 óráig majálist rendeztünk a városligeti vakok kertjében. A batyus pikniken a következő programokban vehettek részt a jelenlévők: vak ping-pong, karaoke, kerekasztal beszélgetés, hozzászólások.

2011.május 8-án rendeztük meg az NCA 2010-es pályázatán elnyert pénzösszeg megmaradt részéből projektzáró teadélutánunkat, mellyel fémjelezni kívántuk, hogy megvalósítottunk és lezártunk egy olyan programsorozatot, mellyel elősegítettük a látássérültek mentális fejlődését, életminőségük javítását, tehetségük kibontakozását, biztosítottuk számukra a szabadidő hasznos eltöltését. Egyszóval létrehoztuk és megvalósítottuk az ország területén élő és programjainkba bekapcsolódó látássérült személyek részére a csoportos együttműködés feltételeit.

Az NCA Közép-magyarországi Regionális Kollégiuma pályázatán, alapítványunk összesen 198.000 Ft-ot nyert el, melyet 2011.június 1 és szeptember 15 között működési célra használtunk fel.. A Pályázat kódja: NCA-KM-11. A látássérült célcsoporttal a kapcsolattartást nagyban megkönnyítette, hogy vásárolhattunk egy beszélő mobil telefont. Ezáltal, a kuratórium elnöke elérhetővé vállt, bármely segítséget igénylő személy számára. Egy multifunkciós nyomtatóval, mely scannelésre és faxolásra is alkalmas, szóróanyagokat nyomtattunk, hogy partnereink jobban megismerjék az alapítvány munkáját. Valamint aliglátó munkatársunk számára, nagyított síkírású anyagokat készítettünk. Több napon át kidolgoztuk, valamint a braille printer segítségével tapintható pontocskákból megszerkesztettük a kidomborított síkírású betüket, majd később megvakult személyekkel oktatás keretében tapintás útján teszteltük az anyagot. Ez a munka nagy elismerést vívott ki a célcsoport körében.

Havi rendszerességgel tartott rendezvényeinken, szabadidős, és kulturális programok lebonyolítását szerveztük és valósítottuk meg. Jogi kérdésekben, egészségügyi és egyéb probléma megoldásában, önkéntes munkatársaink álltak a látássérültek rendelkezésére. Szakmai üléseken megbeszélést tartottunk az egészségrenevelő és szemléletformáló programok fontosságáról, valamint pontokba szedtük azokat a felmerülő igényeket, mellyel a látássérültek életminőségét, fizikai kondícióját és pszihés állapotát javíthatjuk. Összeállítottuk a 2011-es év utolsó három hónapjának a programját, melyről nagyított síkírású anyagot készítettünk.

November 2-án 10 órától 13 óráig adósság rendező, illetve tartozásrendező  tájékoztatást szerveztünk a kibérelt helységben. Az adósságrendező tájékoztató levezetését, megbízási díj ellenében az általunk felkért szakember vállalta el. Felhívta az előadáson megjelentek figyelmét arra, miszerint segítséget kérhetnek a közüzemi szolgáltatóktól a mérőóra-állások rendszeres leolvasására, számláik részletes felolvasására, és szükségszerinti megmagyarázására.A jelenlévők tudomására hoztuk mindazokat a segítséget és méltányos elbírálást nyújtó intézmények nevét, ahova fordulhatnak részletfizetési kérelemmel, adósságrendezési gondjaikkal kapcsolatban. Braille nyomtatású anyagot készítettünk a jelenlévők számára, ahol részletes tájékoztatást kaphattak a takarékosságról, a hitelfelvétel hátrányairól, a fizetésképtelenség várható következményeiről és a lehetséges megoldásokról.

December 2-án a Vakbarát alapítvány felnőttképzés nyílvántartásbavétele megtörtént. A következő évtől tanfolyamokat kívánunk tartani az alábbi témákban: Nyelvi képzés, Látássérültek felkészítése az önálló életvitelre, a Braille írás-olvasás, és a domború síkírás-olvasás oktatása, egészségre nevelés:
– alapszintű számítógépes ismeretek elsajátítása
– alapfokú masszázs képzés
– általános zenei és hangszeres képzés (zongora, dob, ének oktatása)
Az elmúlt évekhez hasonlóan 2011-ben is mikulásünnepséget rendeztünk a látássérült szülők gyermekei számára. December 4-én vasárnap 11-14 óra között hagyományörző rendezvényt tartottunk, ahova meghívtuk a télapót, aki ajándékkal lepte meg a gyerekeket. Teával, teasüteménnyel vendégeltük meg az ottlévőket. A zenével, versekkel tarkított program, felhőtlen szórakozást nyújtott mindenkinek. Ezt követte ugyanezen a napon 14 órától, mikulás csak felnőtteknek program, a már megszokott klubdélután keretein belül. Belépő egy csekély ajándékvolt, amellyel a kalapból kihúzott ellenkező nemű személyt kellett meglepni. A jelenlévők szavazata alapján a leghumorosabb és legkedvesebb mikulás lányt és mikulás fiút megjutalmaztuk. Az ajándék átadást követően, játékos programok, zene, tánc, karaoke, büfé 22:00 óráig szinesítette az eseményt .
Hajnalig tartó frenetikus szilveszteri mulatságot rendeztünk látássérülteknek és barátaiknak, december 31-én este 18 órától 2012. január 1-én 6 óráig egy újpesti teaházban:
szórakoztató zene, tánc, karaoke, tombola, izgalmas játékprogramok és az
elmaradhatatlan kellemes társaság, jó hangulat.

Összefoglaló
Mivel székhelyünk nem alkalmas csoportos rendezvények lebonyolítására, ezért minden esetben különálló helyiséget béreltünk, ahol akadálymentes környezetben, zavartalanul tölthettek el órákat, napszakokat a látássérültek. Erre a célra napközben térítés ellenében, éjszaka, valamint munkaszüneti napon pedig ingyenesen vettük igénybe az Újpesten működő teaházat. A projekteket, rendezvényeket mindenesetben a kuratóriumi tagok koordinálták. Mivel programjainkon nem mindig ugyanaz a csoport vett részt, így a metró végállomásánál gyülekezőt szerveztünk, mely minden látássérült számára akadálymentesen elérhető volt.

Úgy gondoljuk, munkánk hatékonyságát igazolja az alapítványhoz csatlakozó célcsoport rendszeres megjelenése a megszervezett és lebonyolított programjainkon.

Végül, megjegyezni kívánjuk, hogy a Vakbarát alapítvány azon kevés szervezet közé tartozik, akik nemcsak elhivatottságuknak tartják a látássérültekre való odafigyelést, hanem konkrét lépéseket tesznek annak érdekében, hogy a vakemberekkel személyre lebontva, és csoportosan is rendszeres kapcsolatot tartsanak fenn.